NAPHÁLÓ - "SCREEN"
Méltán egyre nagyobb a népszerűsége a hálós szerkezetű árnyékoló textilnek. Kiváló árnyékoló képessége mellett nem takarja el teljesen a kilátást, átengedi a szelet, jól szellőzik.

A napháló egy árnyékoló textil, amiből többféle árnyékoló is készülhet.
Leggyakrabban roletta, szalagfüggöny, és a pergolák szélálló zipes árnyékolója, vagy a nagyon népszerű erkélyárnyékoló, a kültéri roló.
Nagyon sokféle napháló textil van forgalomban, a kültériek szerelhetők kintre vagy bentre, de léteznek beltéri, olcsóbb naphálók, mely ésszerű választás, ha nem kültérben akarunk árnyékolni.
A napháló szövési sűrűsége és mintázata nagyon változatos, a sűrűség meghatározza az árnyékoló képességét. Színvariációk száma szinte végtelen, így aki merészet álmodik a naphálóval ezt bátran teheti. :)
A napháló árnyékoló képessége
avagy miért hordunk a 38 fokos hőségben fehér, jól szellőző ruhát, és nem sűrű szövésű feketét.. :o)
Minden anyagra jutó egységnyi napenergia egy része visszaverődik (REFLECTION), másik része áthatol rajta (TRANSMISSION) és harmadik részét elnyeli (ABSORPTION). Ezek laboratóriumi körülmények között nagyon jól mérhető adatok, melyekből komplex mérőszámot is meg lehet adni, nevezzük HŐVÉDELMI HATÁSFOKNAK, ez a g(tot) jelölést kapta.
Hogy mennyire véd a naptól a textil, nagyban függ a színétől. A fehér, vilás árnyalatok visszaverik a hő jelentős részét, bentre szórt, világos fényt juttatnak be. A sötét árnyalatok, a fekete a hő és a fény jelentős részét magukba zárják, így nem hűtenek annyira mint a fehér, de cserébe sokkal sötétebb, árnyékosabb lesz a szoba.
A dilemma akkor kezdődik el, amikor jajj, antracit színben illene a környezetbe, de hát akkor az lehet hogy fűteni fog?
Természetesen nem fog :) ... sőt a tervező mérnökök nem is álltak itt meg. De haladjunk sorban.
Vegyünk példának pár Soltis 86 naphálót. Ezek energetikai adatlapjától sem kell megijedni, hiszen a számok beszélnek :)
1) Fehér-fehér napháló:
a nap 59%-át visszaveri, 29%-át átengedi,csakúgy szórja a fényt szét a szobába. 12%-ot tud csak elnyelni: az anyag hűvös marad, a nap alig melegíti fel. Hőfaktora külső árnyékolás esetén: 0,2!! WOW! A fehér naphálóra jutó napenergiából csupán 20% jut be a szobába! Hát még ha Soltis 92 lenne… na majd megnézzük, az mit tud..
2) Fekete-fekete napháló:
A napenergiának csupán 7%-át veri vissza! 17%-ot enged bea szobába, szemben a fehér 29%-ával… tehát mondhatjuk majdnem kétszer olyan sötét van a szobában a feketével, mintha fehér lenne. És hol van a többi energia? Hát igen: az anyag magába szívta! Azaz jó alaposan felmelegszik. Na és itt egy szép csavar: Hővédelmi hatásfoka ha külső oldalon van, akkor 0,18!!! Jobb mint a fehéré! Ez hogy lehet? Egyszerű a válasz: a jó nyári ruha szellős, laza szövésű, mert úgy el tud távozni a testünk melege… Itt is ugyanez történik: ha az üveg külső oldalán van, a felmelegedett levegő a hálós laza szerkezeten simán el tud távozni. Hűsítő légáram keletkezik az árnyékoló anyagán át. Ez történik ha külső oldalon van az árnyékoló. Ha az ablakon belül van a napháló, akkor a Hővédelmi hatásfoka 0,55 !!! Azaz a bejövő energia 55%-a landol a beltérben, amire fel lehet szisszenni, de nézhetjük úgyis, hogy mégsem 100%! A bármilyen árnyékoló bárhol is sokkal jobb, mint ha nincs árnyékoló.
3) MEGOLDÁS: Fekete-ezüst napháló (külső oldal): 17% napenergiát enged át, pont mint a fekete. Sötétítés: PIPA! 31%-ot ver vissza! WOW! Majdnem 5x annyit, min ezüst bevonat nélkül! A hőenergia 52%-át tartja magában (fekete: 76%!), nem tart magában annyi hőt, mintha fekete lenne. Nem éri utol ugyan a fehéret, de jelentősen megközelítette! A külső ezüst bevonat tehát jelentősen feljavította az anyag energetikai tulajdonságait, külső és belső árnyékolóként is jobb hatásfokú, mint a bevonat nélküli változat! TEHÁT VAN MEGOLDÁS RÁ, HOGY SÖTÉT SZÍNŰ LEGYEN, jól sötétítsen és a eléggé hűvös legyen.
ÖSSZEGEZVE:
A külső árnyékolók mindig jobbak, mint a belső oldaliak. A világos színek általában kevésbé sötétítenek, szórják a fényt, de jó a hővisszaverő képességük. A sötétek jobban sötétítenek, de kevésbé hatékonyak. Ezt javíthatjuk, ha a külső oldala ezüst-tükrős. Az átszellőzés, a légáramlat nagyon fontos! Ezért nagyon jó választás akár napellenzőre is a napháló! A felszálló meleg levegő el tud távozni a hálón keresztül. Bár a Sattler ponyvának is egészen hasonló, jól szellőző anyaga van, érdemes erről is többet tudni.A legfontosabb azonban: hogy árnyékolni muszáj! Ha csak a fekete jön számításba és csak bent, akkor is a hőenergia 55%-át engedi csak át, külső árnyékolóként pedig csak a 18%-át!